mUZAleżnia (8) Bee Gees – How Deep Is Your Love

4.9.2017 r.

W tym tygodniu „mUZAleżnimy” Was muzyką zespołu Bee Gees.

Bee Gees – brytyjska grupa softrockowa, złożona z trzech braci Robina, Barry’ego i Maurice’a Gibbów. Czwarty z muzykalnych braci, Andy, wybrał karierę solową. Grupa powstała w 1958 roku, a rozwiązana została 21 stycznia 2003 roku po śmierci Maurice’a. Zanim bracia Gibb stali się znani pod nazwą Bee Gees, występowali jako „Brothers Gibb”, „Blue Cats” oraz „The Rattlesnakes” i mieszkali w australijskim Brisbane. Po powrocie do Anglii grupa początkowo wzorowała się na amerykańskim duecie The Everly Brothers, lecz później uwidocznił się także wpływ zespołów The Beatles i The Beach Boys oraz duetu Simon & Garfunkel. Muzyka grupy oparta na wielogłosowych harmoniach śpiewanych falsetem, z raczej delikatnym akompaniamentem instrumentalnym adresowana była do mniej wymagającego  rockowego odbiorcy, a mimo to potrafiła zdobyć uznanie publiczności – z pomocą producenta Roberta Stigwooda, który pomógł zespołowi wznieść się na wyżyny.

Zespół Bee Gees odnosił sukcesy przez większość czasu istnienia formacji, jednak kariera braci podzieliła się na dwa odmienne okresy. Będąc odnoszącym sukcesy komercyjne zespołem pod koniec lat 60. i na początku kolejnej dekady, stali się pod koniec lat 70. czołowym wykonawcą światowej muzyki rozrywkowej. Stało się tak dzięki nagraniu utworów w stylu disco, które trafiły na ścieżkę dźwiękową do filmu Gorączka sobotniej nocy. Ten spektakularny sukces doprowadził także do włączenia grupy w 1997 roku w poczet członków muzeum Rock and Roll Hall of Fame

Całkowita liczba sprzedanych płyt zespołu Bee Gees szacowana jest na ponad 220 milionów sztuk, sytuując zespół w gronie artystów muzycznych z najwyższą liczbą sprzedanych płyt wszech czasów. W 1997 roku uzasadniono ich nominację do Rock and Roll Hall of Fame słowami: „Tylko Elvis Presley, The Beatles, Michael Jackson, Garth Brooks oraz Paul McCartney mogą się pochwalić większą liczbą sprzedanych płyt od Bee Gees”.

Ich piosenki były nagrywane przez takich wybitnych artystów jak: Elvis Presley, Janis Joplin, Al Green, Eric Clapton, Elton John, Tom Jones czy Nina Simone. Znane są także wykonania takich muzyków jak John Frusciante (który często śpiewa cover „How Deep Is Your Love” podczas koncertów Red Hot Chili Peppers czy Feist śpiewający w soulowej wersji „Love You Inside Out”, Billy Corgan i Robert Smith wykonujący „To Love Somebody”, Ardijah śpiewająca „Love So Right” czy „Desire”, Steps („Tragedy”) i Destiny’s Child.

Piosenki napisane przez braci Gibb, ale bardziej znane w wersjach innych artystów, to takie tytuły jak:

 • „Immortality” – Céline Dion
 • „If I Can’t Have You” – Yvonne Elliman
 • „Chain Reaction” – Diana Ross
 • „Spicks and Specks” – Status Quo
 • „Emotion” – Samantha Sang i Destiny’s Child
 • „Come On Over” – Olivia Newton-John
 • „Warm Ride” – Graham Bonnet i Rare Earth
 • „Guilty” i „Woman in Love” – Barbra Streisand
 • „Heartbreaker” – Dionne Warwick
 • „Islands in the Stream” – Kenny Rogers z Dolly Parton
 • „Grease” – Frankie Valli
 • „Only One Woman” – The Marbles

źródło: wikipedia.org

Bee Gees są laureatami 7 nagród Grammy i 16 nominacji do tej nagrody, posiadają 7 platynowych i 5 multiplatynowych singli. Zdobyli 10 nagród w kategorii za całokształt twórczości, w tym Brit Award, American Music Award i World Music Award. Bee Gees mają również swoje miejsce w Rock And Rollowym Salonie Sławy i w Salonie Sławy Kompozytorów. Fever był albumem numer jeden przez ponad pół roku.

„How Deep Is Your Love” jest ich najbardziej popularną kompozycją, z ponad 400 wersjami nagranymi przez innych artystów. I ten utwór wysłuchajcie.