AUTODIAGNOZA

Właśnie zastanawiasz się, czy sposób w jaki pijesz alkohol to już uzależnienie czy też po prostu „lubisz wypić jak wszyscy”? Bliskie osoby „dokuczają” Ci nieustannie powtarzając, że jesteś alkoholikiem. Pracodawca straszy, że wywali Cię z pracy gdy będziesz nadal przychodził „zmęczony”. Dzieci narzekają, że nie zabierasz ich do kina, na basen czy na wycieczkę. Co się dzieje?

Do Twojej dyspozycji są różne testy, które mogą Ci pomóc odpowiedzieć sobie na nurtujące pytania. Pamiętaj jednak: jeśli na ich podstawie uznasz, że nie jesteś uzależniony czy uzależniona, nie znaczy to, że możesz bezpiecznie pić nadal. Skoro już zadajesz sobie pytanie o charakter Twojego picia, to zapewne masz jakieś powody do niepokoju.

 

Testy i kwestionariusze przydatne w diagnozowaniu uzależnienia od alkoholu

Korzystanie z testów zostało zapoczątkowane w latach 40. Testy mają za zadanie wychwycenie populacji osób pijących problemowo, u których wystąpiły wczesne objawy ryzykownego lub szkodliwego picia alkoholu, oraz ułatwienie postawienia diagnozy uzależnienia od alkoholu.

Do najczęściej używanych w warunkach klinicznych testów przesiewowych należą:

CAGE (nazwa pochodzi od pierwszych liter najważniejszych słów w poszczególnych pytaniach wersji oryginalnej), jego zmodyfikowane wersje przeznaczone dla kobiet w ciąży – TWEAK i T-ACE oraz MAST (25-pytaniowy Michigan Alcoholism Screening Test) wraz z jego skróconymi modyfikacjami (10-pytaniowym BMAST i 13-pytaniowym SMAST), SAAST (35-pytaniowy test do samooceny – Self-Administered Alcoholism Screening Test), a także AUDIT. Do badań przesiewowych wśród młodzieży opracowano w 1990 roku test POSIT (Problem-Oriented Screening Instrument for Teenagers), który zawiera 14 pytań dotyczących picia alkoholu oraz używania innych substancji psychoaktywnych.