Czarter jachtów motorowych bez patentu na Mazurach

Kilka lat temu czarter jachtu motorowego bez posiadania patentu pozostawał jedynie w sferze marzeń tych, którzy chcieli spróbować tej formy spędzania wolnego czasu w polskiej Krainie Wielkich Jezior. Na szczęście ten stan rzeczy uległ zmianie i dziś prawo umożliwia wynajęcie jachtu motorowego każdemu.
Jakie warunki trzeba spełnić, by móc legalnie wyczarterować jacht motorowy bez patentu?
Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857), jachty motorowe, które można wynająć bez patentu, muszą spełniać jeden z dwóch warunków: moc silnika poniżej 10 kW lub moc silnika nie przekraczająca 75 kW, o długości nie większej niż 13 metrów, z konstrukcyjnie ograniczoną prędkością maksymalną do 15 km/h.
Możliwość pływania bez patentu nie oznacza, że nie potrzebujemy żadnych umiejętności. Wystarczy jednak kilkugodzinne przeszkolenie z obsługi jachtu, by można było cieszyć się samodzielnym rejsem po mazurskich jeziorach. Na początek warto wybrać łatwy w obsłudze jacht, który pomoże początkującym szybko oswoić się z nową sytuacją i poznać zasady, jakimi należy się kierować, decydując się na czarter jachtów motorowych Mazury bez patentu.