Fotografia jest w dzisiejszych czasach bardzo rozbudowaną dziedzina sztuki. Można podzielić ją na fotografie użytkową oraz fotografie artystyczną. Można wykonywać abstrakcyjne zdjęcia stosując różnorakie techniki artystyczne, oraz fotografować przedmioty na zlecenie.
Fotografia reklamowa jest typem fotografii, zajmującym się robieniem zdjęć na potrzeby przemysłu reklamowego. Może to być fotografia hamburgera dla sieci McDonald’s, albo zdjęcia najnowszych maszyn wyprodukowanych na potrzeby górnictwa. Fotografia reklamowa może być również zaliczana do typu fotografii artystycznej. Każdy mężczyzna zgodzi się, że zdjęcia Pań z katalogu bielizny mają w sobie coś ze sztuki. Fotografia reklamowa dzięki temu staje się nie tylko czymś użytkowym, ale uzyskuje także wymiar artystyczny. Pozwala to nie tylko zainteresować nas zakupem danego produktu, ale także dotknąć naszej duszy.
Fotografia reklamowa w dzisiejszych czasach wygląda całkowicie inaczej niż trzydzieści lat temu. Nie zmienia to faktu, że jest obecna z nami na co dzień.